DASDAS Bursa Downtown’da Açıldı

6 yıldır İstanbul’da ve turneleriyle Türkiye’nin pek çok noktasında sanatseverler ile buluşan DasDas, 20 Aralık’ta Downtown’da coşkulu bir açılış gerçekleştirdi. Çok amaçlı sahnesi, dijital müzesi ve mutfağıyla faaliyete başlayan DasDas, başta Downtown Yaşam ve Eğlence Merkezi olmak üzere tüm şehrin sosyal alışkanlıklarını değiştirecek gibi görünüyor.

Türkiye’nin en üretken multiplex performans merkezi olan ve beş farklı disiplinden gelen Muzaffer Yıldırım, Mert Fırat, Didem Balçın, Harun Tekin ile Koray Candemir tarafından kurulan DasDas, 2017’de kapılarını sanatseverlere açan DasDas, kendi prodüksyonu olan tiyatrolardan konserlere, çocuk oyunlarından atölyelere, sergilerden festivallere, oyunculuk akademisine, dijital sanat müzesine ve restorana kadar pek çok etkinliği/yapıyı bünyesinde barındıran, birbirinden farklı ancak organik bağa sahip bir mekânlar bütünü…

Açılışta, DasDas’ın kurucu yürütücülerinden Mert Fırat ve CEO’muz Ahmet Atış da söz aldı. Mert Fırat, gerçekleşen bir hayalin mutluluğu içinde olduklarını belirtirken, sürecin proje aşamasından bu yana Ahmet beyle omuz omuza olduklarını ve zamanın bu denli çabuk geçmesinin şaşırtıcılığını vurguladı. Ünlü oyuncu, Downtown’ın beklediklerinden de güzel bir yapı olarak hayata geçtiğini ifade etti. Mert Fırat’ın ardından söz alan Ahmet Atış, Downtown ile birlikte Bursa’da yeni bir yaşamın kapılarını açtıklarını belirtti. Dasdas Performans Sanatları Merkezi açılışının bugünü unutulmaz kıldığına dikkati çeken Atış, “Biz Downtown’ı hayata geçirirken Bursa’da kent yaşamını değiştirmek üzere yola çıktık. Bu yaşamın içinde sanat olmazsa olmazdı bizim için. Dasdas ailesine, gerçekleşen bu fikirdeki emekleri için çok teşekkür ediyorum. Sizin gibi harika yol arkadaşlarımız olduğu için çok şanslıyız. Eminim ki yolculuğumuz uzun ve iz bırakıcı olacak. Dasdas’ın yalnızca Downtown’a değil tüm Bursa’nın kültür ve sanat yaşamına yeni bir soluk getireceğine inanıyorum. Bu akşam Dasdas Sahne’deki ilk oyununu sergileyecek Titus Kompleks ekibine de iyi bir oyun diliyorum, alkışı bol olsun” şeklinde konuştu.

Açılış programı ve etkinliklerin ardından DasDas, yeni oyunu Titus Kompleks’in Bursa prömiyeri ile perdelerini açtı. Shakespeare’in şiddet kavramını eksene aldığı fakat yarım kalan eseri başarılı bir dramaturji ile yeniden yorumlanarak seyirci karşısına çıktı. Titus Kompleks, izleyiciden bol alkış aldı.
DasDas, 20 Aralık’tan itibaren restoranı, müzesi ve sahnesiyle Downtown’da Bursalılar’ı konuk etmeye devam edecek.

TİTUS KOMPLEKS
Uyarlayan ve Metin: Olga Helen Bach, Thomaspeter Goergen Çeviren: İlksen Başarır Yönetmen / Sahne – Kostüm Tasarım: Ersan Mondtag Dramaturg: Thomaspeter Goergen Sahne Uygulama: Alex Naumann Işık Tasarım: Cem Yılmazer Müzik: Tristan Brusch Oyun Asistanları: Elif Mandan, Yalım Danışman Oyuncular: Can Sipahi, Didem Balçın, Doğukan Polat, Elçin Afacan, Ferit Kaya, Mert Fırat, Onur Dilber